09 Marca
2018
powrót

Jak założyć własną akademię sportową?

Dynamiczna rozbudowa infrastruktury sportowej w Polsce w ostatnich latach otworzyła nowe możliwości zarówno przed zawodowymi sportowcami, jak i dziećmi, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Wraz z nią zwiększyła się liczba i zasięg różnych akademii sportowych, dzięki czemu nie tylko mieszkańcy dużych miast mają dostęp do profesjonalnego sprzętu i wykwalifikowanych trenerów. Zastanawiasz się, co zrobić, by otworzyć własną akademię sportową? Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną instrukcję...

Jak założyć własną akademię sportową?

1. Nakreśl cele.

Zacznij od zastanowienia się, co chcesz osiągnąć otwierając akademię sportową, zarówno pod kątem celów osobistych (ambicjonalnych), biznesowych, jak i społecznych. Odpowiedz sobie na pytanie: jakie pozytywne zmiany ma wnieść moja działalność?

2. Rozpisz plan działania.

Postaraj się przygotować konkretny, szczegółowy biznesplan, w którym odpowiesz sobie na kluczowe pytania:

 • Co, komu i za ile chcesz oferować (naukę gry np. w piłkę nożną, organizowanie obozów sportowych, opracowywanie programów treningowych itp.)?
 • Kto jest Twoją konkurencją i w czym będziesz od niej lepszy?
 • Jaka jest misja i wizja Twojej akademii sportowej?
 • W jaki sposób chcesz pozyskać zawodników/osoby trenujące?
 • W jaki sposób chcesz przekonać do współpracy innych trenerów (oczywiście jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie)?
 • Skąd będzie pochodzić finansowanie akademii, zanim zacznie sama na siebie zarabiać (kapitał własny, dofinansowanie, kredyt itd.)? Pamiętaj, że będzie potrzebował środków np. na zakup sprzętu, wynajem obiektów sportowych, kampanię reklamową, zatrudnienie trenerów itd.
 • Jakie są Twoje atuty i słabości? Np. wykształcenie kierunkowe lub jego brak, łatwy dostęp do wysokiej jakości sprzętu sportowego, brak miejsca na magazynowanie sprzętu, brak doświadczenia w prowadzeniu własnej działalności itd.

3. Wybierz formę prawną.

Nie ma żadnych szczegółowych przepisów prawa, które regulowałyby w jaki sposób należy zakładać czy zarządzać akademią sportową. Przez co możesz samodzielnie zdecydować, czy Twoje akademia sportowa będzie funkcjonować jako:

 • działalność gospodarcza
 • stowarzyszenie
 • fundacja
 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 • uczniowski klub sportowy, itd.

W skrócie: Twoja akademia sportowa może funkcjonować w każdej formie przewidzianej przez przepisy prawa, a każda z nim ma swoje wady i zalety, zarówno pod kątem prawnym, jak i podatkowym.

Gdy podejmiesz już tę decyzję, zajmij się formalnościami, takimi jak: miejsce prowadzenia działalności, księgowość oraz umowy, na podstawie których będziesz współpracował np. z trenerami.

4. Skompletuj kadrę.

Jeżeli sam nie jesteś trenerem, albo planujesz mieć kilka grup treningowych i wiesz, że będziesz potrzebował wsparcia drugiego trenera, odpowiednio wcześnie zadbaj o to, by w skład Twojej kadry trenerskiej wchodzili ludzie z odpowiednim wykształceniem i podejściem. Spotkaj się z kandydatami, porozmawiaj o swoim oczekiwaniach, zapytaj o zasady, jakimi się kierują w pracy itd. Gdy wybierzesz najlepszych, podpisz z nimi stosowne umowy, by mieć pewność, że nie odejdą np. w połowie sezonu, co czasami się zdarza (szczególnie jeśli otrzymają korzystniejszą ofertę).

5. Opracuj plan szkoleniowy.

Przygotuj lub zleć zatrudnionym trenerom przygotowanie konkretnego planu treningowego i ścieżek rozwoju dla zawodników/podopiecznych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ocenić na końcu, czy udało Wam się zrealizować postawione na początku cele.

6. Zadbaj o wyposażenie i miejsce do treningów.

W zależności od dyscypliny, której zamierzasz uczyć w swojej akademii, będziesz potrzebował różnych sprzętów. Mogą to być: piłki, bramki, siatki, stroje sportowe, buty, znaczniki, pachołki, taśmy itd. Znajdź sprawdzonego dostawcę, podpisz potrzebne umowy i upewnij się, że będziesz miał potrzebne wyposażenie na czas. Podobnie wygląda sprawa z infrastrukturą sportową, do której musisz sobie zapewnić dostęp, by móc trenować swoich podopiecznych. Możesz potrzebować boiska/kortu na świeżym powietrzu, hali sportowej (szczególnie zimą), a czasami nawet siłowni. Warto skierować pierwsze kroki do okolicznych szkół, ośrodków sportu, czy istniejących już klubów sportowych - często wynajmują swoje boiska, jeśli akurat na nich nie trenują.

7. Wypromuj się!

Gdy dopełnisz wszystkich formalności, zgromadzisz potrzebny sprzęt i zadbasz o miejsce do treningu, musisz zrobić najważniejszą rzecz - przyciągnąć do siebie zawodników! Biorąc pod uwagę, że ludzie najchętniej trenują (lub wysyłają swoje dzieci na treningi) blisko miejsca zamieszkania, by nie tracić czasu na dojazdy, promuj swoją akademię sportową w szkołach, na świetlicach, w domach kultury, w lokalnych ośrodku sportu itd. Nie zapomnij również o sile internetu. Koniecznie zadbaj o własną stronę www, która umożliwi Ci prezentację oferty i późniejszą sprawną komunikację z podopiecznymi lub ich rodzicami.

Korzystając ze sportbm, masz możliwość uruchomienia profesjonalnej strony www, z kalendarzem treningów i wieloma innymi, użytecznymi funkcjami. Sprawdź >>