24 Lutego
2018
powrót

Na co zwracają uwagę rodzice, wybierając szkółkę sportową? - raport z badań.

sportbm to nie tylko aplikacja do zarządzania akademią sportową, to również grupa ludzi, dla których edukacja sportowa najmłodszych jest bardzo ważna. Dlatego przeprowadziliśmy badania, mające na celu zdiagnozowanie, w jakiej kondycji jest polski sport dzieci i młodzieży, jakie dyscypliny są najchętniej wybierane, w jakim stopniu rodzice angażują się w treningi dzieci, co wpływa na ocenę trenera i wybór tej a nie innej szkółki sportowej. Oto wyniki.

Na co zwracają uwagę rodzice, wybierając szkółkę sportową? - raport z badań.

Jakie dyscypliny wybierają dzieci? 

Tutaj nie było zaskoczenia. 81% chłopców aktywnych sportowo uprawia dyscypliny drużynowe, z czego aż 72% wybiera piłkę nożną. Szkółka piłkarska to jednak nie jedyne miejsce treningu, niemal co czwarty rodzic wysyła swoje dzieci równolegle na zajęcia indywidualne.


Źródło: Raport Blue Media - "Pozaszkolna edukacja sportowa dzieci"

Czego od zajęć sportowych oczekują rodzice? 

Gdy zapytaliśmy rodziców, w jakim celu zapisują dzieci na różne zajęcia sportowe, najczęściej padały odpowiedzi: dla rozwoju fizycznego i w trosce o zdrowie dziecka. Zaskoczeniem było jednak, że co czwarty rodzic przyznał, że celem jest również osiągnięcie sukcesu w danej dyscyplinie. To pokazuje, że, już na bardzo wczesnym etapie, rodzice podchodzą do aktywności swoich dzieci bardzo strategicznie.

Swoją rolę sprowadzają najczęściej do sfinansowania zajęć (64%) i dowozu dziecka (60%). Jedynie połowa rodziców zadeklarowała, że kibicuje swoim dzieciom podczas zawodów (czasami może to wynikać z tego, że dziecko bardziej się stresuje, gdy widzi najbliższych na trybunach). Są jednak również tacy, którzy organizują dziecku dodatkowe zajęcia lub odbywają z nim dodatkowe treningi.

Jaka jest rola trenera? 

Mogłoby się wydawać, że to oczywiste - trenowanie. W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Rodzice coraz częściej oczekują, że trener będzie pełnił również rolę wychowawcy i motywatora. Jednocześnie 62% przyznało, że dopuszcza krytykę i korektę wskazówek trenera, co pokazuje, że relacje na linii rodzic - trener mogą być niejednokrotnie bardzo wymagające. Dlatego tak ważna jest efektywna komunikacja. Jeżeli opiekun dziecka nie ma pewności jak przebiegają zajęcia, jaki jest plan treningowy i jakie cele są stawiane - częściej ingeruje w pracę szkoleniowca.


Źródło: Raport Blue Media - "Pozaszkolna edukacja sportowa dzieci"

Jaki powinien być trener zdaniem rodziców? 

Odpowiedzi na to pytanie mogą się okazać dla niektórych zaskakujące, ponieważ zaledwie 12% rodziców powiedziało, że przede wszystkim kompetentny, 6% wskazało umiejętność nauczania/przekazywania wiedzy... Co więc liczy się dla rodziców najbardziej?


Pobierz raport

i poznaj szczegóły

Nie musisz nawet podawać maila, wystarczy, że klikniesz w powyższy link, a zyskasz dostęp do pełnego raportu nt. "Pozaszkolnej edukacji sportowej dzieci" i przekonasz się, na co rodzice zwracają największą uwagę, wybierając szkółkę sportową dla swojego dziecka.